Strona główna Technologia Nowoczesne technologie – czy w gruncie rzeczy ich potrzebujemy?

Nowoczesne technologie – czy w gruncie rzeczy ich potrzebujemy?

583
PODZIEL SIĘ

Wszędobylskie reklamy napadają każdego dnia nowościami. Każdego dnia jesteśmy wprost zasypywani lawinami informacji o oryginalnych produktach – użytecznych bądź też nie – nowych trendach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, innowacyjnych gadżetach elektronicznych. Jesteśmy w stanie przebierać oraz kupować, co wyłącznie pragniemy, ciągle nowsze i poprawniejsze, jednakowoż czy żeby na pewno potrzebne? Postęp technologiczny i cywilizacyjny przyniósł duże zmiany.

Rzecz jasna dużo z nich to zmiany na lepsze, bez postępu oraz wynalazków nie wolno by było choćby leczyć pewnych chorób lub ewentualnie kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednak większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy zupełnie zbyteczne, bowiem jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niesłychanie od tego, który zszedł z linii wytwórczej dziś.

Z jakiego powodu w takim razie producenci mówią coś innego? To proste – żeby więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Dawniej towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, dziś za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, aby zapewnić sobie rynek zbytu na ciągle oryginalne towary, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem właściwego, co świadczy, że jeśli coś jest porządne, to nie należy próbować tego poprawiać, bo wolno to tylko zepsuć. Lecz czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A jednakże przedstawiciele nauki oraz eksperci z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niepotrzebne? Rzecz jasna, że są niezbędne. Dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz prostsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy dzisiejszej kinematografii – dzisiaj nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here