Strona główna Bez kategorii Kilka fascynujących ciekawostek o butach

Kilka fascynujących ciekawostek o butach

425
PODZIEL SIĘ

Damskie buty wydają się być tylko dodatkiem do całej stylizacji, jednak potrafią wpłynąć na zmianę całej sylwetki płci pięknej. W przeszłości nikogo nie dziwił fakt, że panowie pokazywali się publicznie w obcasach, moda ta zaczyna powoli powracać. Kobiece szpilki bardzo często są fetyszem wielu mężczyzn. 

Pierwsze buty zostały znalezione na zamrożonym w lodowcu praczłowieku Ötzi, który żył około 3300 p.n.e, były one nieprzemakalne z jeleniej skóry, natomiast podeszwa była zrobiona z niedźwiedzia. Do środka butów została włożona słoma dla higieny i przede wszystkim komfortu poruszania się.

W Afryce obuwie było noszone 1500 lat p.n.e, o czym świadczą m.in. malowidła naścienne w egipskich świątyniach. Przeważnie były to sandały zrobione z papirusu lub bardzo rzadziej skóry, natomiast w starożytnej Grecji chodzono w sandałach z podeszwy z grubej skóry, drewna albo korka.

Starożytni Egipcjanie w sandałach poruszali się przeważnie jedynie po domu, a na zewnątrz chodzili boso.

W średniowiecznej Europie ludzie chodzili w trzewikach, pantoflach, półbutach lub wysokim obuwiu. Na starym kontynencie poruszano się również w ażurowych cholewkach.

Obuwie oczywiście wykonywano ręcznie. Maszyna do zszywania części cholewki została wynaleziona dopiero w 1845 roku. Następnie obuwie produkowano przy wykorzystaniu kołkowarki, która łączyła cholewki z podeszwą

Różnego rodzaju obuwie dostępne jest na stronie https://www.buty360.pl/ – wiele ofert obuwia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Słynny Ludwik XVI lubił patrzeć na damskie obcasy do tego stopnia, że kazał damom nosić tak wysokie obcasy, że panie nie miały możliwości w nich chodzić i były zmuszone pomagać sobie laskami. We współczesnych czasach również możemy zaobserwować na niektórych pokazach mody modelki, które przewracają się w swoich wysokich koturnach na wybiegu.

Znana królowa Francji Maria Antonina miała w swojej kolekcji około 500 par butów, ich pielęgnacją zajmowała się specjalnie do tego wyznaczona służąca.

Pantofelki zaczęły być produkowane przez Włochów w latach 50. Prawdziwą sławę zyskały jednak dzięki znanemu Francuzowi Christianowi Diorowi, który po raz pierwszy zaprezentował je na pokazie mody, były one częścią bardzo słynnej sylwetki nazywanej New-Look.

Uwielbiane przez kobiety obcasy zostały porzucone przez feministki, a także panie, które potrzebowały zdecydowanie większej swobody w ruchach, buty te były również bardzo krytykowane przez lekarzy za wpływanie na wykrzywianie się kręgosłupa. Sytuacja ta miała miejsce w latach 60. Szpilki powróciły dopiero w latach 80, gdyż w latach 70. popularne były koturny, a także masywne słupki. W latach 90. nastąpił prawdziwy rozwój różnorodnych form obcasów, najlepsze modele trafiały na salony, czerwone dywany, a także stopy znanych gwiazd.

Na polskich wsiach zaczęto nosić buty przez cały rok dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Wcześniej w obuwiu poruszano się jedynie w zimie. Na Mszach Świętych mieszkańcy pojawiali się w butach, ale drogę do świątyni szli na boso.

Na świecie funkcjonują liczne muzea butów. Do zdecydowanie największych należy Muzeum Obuwnicze Bata w Toronto, które posiada ponad 10 tysięcy par różnych eksponatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here